logo

İstoç 21 Ada No: 57 - 59
Mahmutbey / İSTANBUL

0212 659 91 48 pbx

bilgi@tukid.org

Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

TÜKİD

2021 ULUSLARARASI İSTANBUL KIRTASİYE OFİS FUARI’MIZ 24-28 MART’TA TÜYAP’TA…

Sevgili meslektaşlarım;

 

Uluslararası düzlemde sayılı fuarlardan biri olarak kabul edilen, sektörümüzün en önemli etkinliği ve en büyük buluşması olan Uluslararası İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı ile ilgili yakın zamanda aldığımız çok önemli bir kararı sektörümüze duyurduk. Pandeminin ve ekonominin hem dünyada hem de ülkemizde yaşattığı zorlukları göz önüne aldık ve sektörümüzün değerli mensuplarıyla yaptığımız istişareler sonucunda Şubat ayında yapılması planlanan fuarımızın 24-28 Mart 2021 tarihine ertelenmesi kararını aldık.

Erteleme kararı yönetim kurulumuz tarafından detaylıca değerlendirilmiş; dünyadaki gelişmeler, aşı çalışmalarının verdiği umut, Mart sonuna kadar pandeminin etkisinin kırılacağına yönelik beklentilerden dolayı bu karar alınmıştır. Fuarımızın 2021 yılına mahsus yeni tarihi, sektörümüzün değerli mensuplarını maksimum güvenli bir zaman diliminde buluşturmak üzere belirlenmiştir. Fuar katılımcılarımızdan gelen talep ve değerlendirmeler de bu kararın alınması noktasında dikkatle takip edilmiştir. Korona virüsünün tetiklediği küresel ekonomik zorluklar göz önüne alındığında; 2021 yılına mahsus yeni fuar tarihimiz olan 24-28 Mart 2021'in büyük fırsatlar getireceğini öngörüyor ve bu tarihin tüm katılımcılarımız, ziyaretçilerimiz açısından son derece değerli iş bağlantıları sunacağına, önemli bir ticari hacim yaratması açısından en doğru zaman olacağına inanıyoruz.

Bu vesileyle şimdiden fuarımızın, tüm katılımcı ve ziyaretçileri için bol kazançlı, bereketli geçmesini ümit ediyor, başarılı işlere imza atacağımız güzel bir fuar diliyorum. 24-28 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul’da, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde görüşmek üzere… 

Biz Kırtasiyecilerin Umudu; Aşının Bulunmasında…

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi, sağlıktan ekonomiye, turizmden taşımacılığa kadar birçok sektörü etkilediği gibi sektörümüzü de çok olumsuz etkiledi. Okulların açılmasına bağlı olarak yıl içerisinde satışlarının büyük bir kısmını sezon başlangıcı olan Ağustos ve Ekim ayları arasında gerçekleştiren kırtasiyecilerimiz, etkisini yoğun bir şekilde hissettirmeye devam eden koronavirüs nedeniyle açılamayan okullarla birlikte satış da yapamadılar. Bu dönemde hiçbir ticari satış faaliyeti gerçekleştiremedik. Tek umudumuz 2’nci dönemin başında dünyaya dağıtılacak aşıdır.

Yüz yüze eğitim yüzde 100 eğitim demektir. Eğitimin de kırtasiyesiz olamayacağı aşikârdır. Öğrencilerin okul işi yapan kırtasiye ile ilişkisi kalmadı. Home ofis çalışma anlayışından dolayı da kırtasiye malzemesinin tüketimi azaldı. Yüz yüze eğitim olmadığı sürece dijital eğitim sadece öğrencilerin ekrana bakıp kalemle not tutmasıyla geçiştiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na da bu konuda bir rapor hazırladık. Raporda, okulda kullanılan eğitim malzemelerinin ve müfredata uygun eğitimin evlerde neden yapılmadığını yazdık. Beden eğitimi dersi, sanatsal çalışmalar, müzik dersi yapılmıyor. Bunları pratikte kaybedeceğiz gibi görünüyor. Öğretmenlerimizin nasıl eğitim verdiklerini de takip edeceğiz. Kırtasiye hayatın her alanında şart olduğu gibi eğitimde de gereklidir. Öncelikle bakanımızdan okulları açmasını bekliyoruz. Yüz yüze eğitimin yüzde 100 eğitim demek olduğu anlayışından hiçbir şekilde vazgeçmiyoruz. İnşallah aşılarla birlikte yüz yüze eğitimle okul ve öğrenciler buluşacak.

Yeni yıla sayılı günler kaldı... 2021’in mutlu, huzurlu, bereketli ve her şeyden önce sağlıklı bir yıl olmasını temenni ediyor, tüm sevdiklerinizle ağız tadıyla geçireceğiniz bir yıl diliyorum.