logo

İstoç 21 Ada No: 57 - 59
Mahmutbey / İSTANBUL

0212 659 91 48 pbx

bilgi@tukid.org

Tarihçe

Tarihçe

TÜKİD

1982 yılında Tahtakale’de yedi kişinin piyasaya destek amacıyla protestolu senet ve karşılıksız çekleri, sektörlerine listeler halinde yayınlamaya başlamalarıyla Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin (TÜKİD) kuruluşunun ilk adımları da atılmış oldu.

“İstanbul Kırtasiye İmalatçıları, İthalatçıları ve Toptancıları Dayanışma Derneği” ismiyle 16 Aralık 1985 tarihinde kuruluşunu gerçekleştiren derneğimizin ilk Yönetim Kurulu Zihni ALATAŞ(Başkan), M. Emin ŞAHİN(2. Başkan), Yerli KARACA(Genel Sekreter), Mehmet TEKİN(Sayman) ve Necdet GÜLER’den (Üye) oluşmuş ve dernek merkezi olarak da Tahtakale Vakıf Han No:712’deki büro kiralanmıştır.

Bir süre sadece ‘Kara Liste’ adı altındaki karşılıksız çek ve protestolu senet listelerini üyelerine bir bülten şeklinde yayınlayan dernek, aynı zamanda çeşitli toplantılar düzenleyerek üyelerinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda faaliyet göstermeye gayret etmiştir. İlk Genel Kurul Toplantısı 31 Ocak 1987 tarihinde yapılmış ve yalnızca eski başkanın yerine Hüseyin Kılıçkan getirilerek yönetim kurulu değişmeden göreve devam etmiştir. Yine bu ilk genel kurulda Anadolu toptancılarının fahri üye olarak kabul edilmelerine karar verilmiştir.

Aynı yıllarda üyelere önceden bildirilen listeler, bir kitapçık haline getirilmiş ve yıllık olarak üyelere ayrıca gönderilmiştir. Kırtasiye toptancılarına ait reklam içerikli bir katalog da yine üyelere ulaştırılmıştır. Bu dönemde Yayıncılar Birliği ve İstanbul Defter İmalatçıları Derneği ile bir süre ortak çalışmalar yürütülmüştür.

Derneğimiz sosyal sorumluluk projelerinde de, kurulduğu tarihten itibaren önemli görevler üstlenmiş ve bu konuda birçok kuruma örnek olmuştur. Bulgaristan’da yaşanan toplumsal olaylar sırasında zarar görmüş soydaşlarımız için yardım toplamış ve bu yardımların ihtiyaç sahiplerine Milliyet Gazetesi aracıyla ulaştırılmasını sağlamıştır. Yine Erzincan’da yaşanmış olan deprem felaketinde acıları bir nebze hafifletebilmek için yardımlar toplamış ve TRT Genel Müdürlüğü aracılığıyla bu yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır. Deprem bölgesindeki öğrencilere dağıtılmak üzere, çeşitli okul malzemeleri de Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla çocuklara dağıtılmıştır.

Yapılan bu sosyal yardım çalışmalarıyla örnek bir duruş sergileyen derneğimizin üye sayısı da artmış ve dernek merkezimizde otomasyon sistemi kurulmuştur. ‘Eren Tanıtım ‘ adındaki fuar organizasyon şirketi ile anlaşılarak sektör ile ilgili fuar organizasyonlarına da destek verilmiştir.

2000 yılında yenilenen tüzük gereği derneğin ismi “TÜKİD” olarak değiştirilmiştir. Dernek 10 Mayıs 2000 tarihinde Birinci Kırtasiye Kurultayını gerçekleştirmiş ve kurultayın tüm çalışmaları bir kitapçık haline getirilmiştir. Bundan sonra da çeşitli anketler yaptırılarak üyelerinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarına tüm hızıyla devam etmiştir.

Dernek 28 Şubat 2013 tarihinde yenilenen tüzük gereği, “Tüm Kırtasiyeciler Derneği” adını almıştır.